STYLE SWITCHER

 • blue
 • red
 • goldenrod
 • magenta
 • yellowgreen
 • orange
 • green
 • yellow

BODY SKIN


Purchase
×

TÜRKIYE’DE SOSYAL MEDYANIN E-TICARET ÜZERINDE ETKISI NEDIR ?

admin 20 Aralık 2020 3 sosyal-medya, html, php, Ana Sayfa

Türkiye’de sosyal medya kullanımında en popüler Facebook ve Youtube olmak üzere Instagram, Twitter, Foursquare ve Pinterest gibi sosyal ağlar ön planda yer almaktadır.Sosyal medyanın pazarlamadaki etkisinden yararlanan e-ticaret firmaları düşük pazarlama yatırımlarıyla geniş kitlelere kısa sürede ulaşmayı başardılar. Bu başarı ithalat ve ihracat yapan firmaların dünya çapında tanınan firma olmalarını sağlamıştır. Dünya artık çevrimiçi reklam ve tanıtımlar sayesinde bilgisayarlarımıza taşınmış durumda bu hızlı gelişmelere firmaların ayak uydurması ve takip etmesi gerekmektedir. Bu sebepledir ki e-ticareti sosyal medya ile entegreli kullanan firmalar arasında yerinizi almalısınız. Sosyal ağlar en büyük pazar ortamıdır. İşletmeler sosyal ağlar sayesinde müşteri ilişkilerini geliştirmeyi, onların davranışlarını anlamayı ve yeni ürün geliştirme sürecinde müşteri katılımı sağlar. Tüketicilerin mal ve hizmet satın almayı düşündüğünde başkalarının fikirlerini araştırdığını biliyoruz. E-Ticaret sitelerinin büyük bir kısmının ürün yorumlarını artırmak için gösterdiği ekstra çaba sarf etmesi tamda bu nedenledir. Yorumlar e-ticaret müşteri için çok değerli bilgidir. Ülkemizde online mağazalardan ürün satın alan müşterilerin çoğu mal ve hizmetler için verilen puanlara göre alışveriş yapmaktadır.

 1. E-ticaret avantajınız için her sosyal ağda bulunmak mecburiyetinde değilsiniz. Size en uygun ve yönetebileceğiniz ağlarda bulunun.

 2. Başarılı bir çıkış yakaladıysanız, paylaşmaktan çakinmeyin. Müşteri portföyünüzün size hayran kalması sizin başarınızı artırır.

 3. Sosyal medya araçları mükemmel feedback araçlarıdır. Müşteri yorumlarına değer verin. İyi yorumlara olduğu kadar kötü yorumları da önemseyin. Şikâyetlerde yapıcı cevaplar verin ve cevapsız yorum bırakmayın.

 4. Sosyal medyada duygu ve düşünceler paylaşılır demiştik. Yaratıcı mesajlar ile ürünlerinizi destekleyin.

 5. Sosyal ağlara özel kampanyalar oluşturun. Müşterilerin sizden beklentilerin bu yönde olmaması için kampanya ve indirimleri çok sık yapmayın.
admin 20 Aralık 2020 3 sosyal-medya,e-ticaret,- Anasayfa

3 Yorum

 • Çok güzel paylaşım teşekkürler.. işletmemde bunları uygulayacağım. :)

  • Rica ederim Mert bey iyi günler :)

  Paylaşım için teşekkürler

Bir Yorum Ekle

alper celilhan

küçük